Jedovatá látka už je v Berounce, postupuje dál do středních Čech

15.10.2019 15:36

Jedovatá látka, kvůli které bralo město Plzeň vodu z náhradního zdroje, postupuje dál řekou Berounkou. Podle vodohospodářů by se látka mohla do dvou dnů dostat do Středočeského kraje. V samotné Plzni hodnoty nebezpečných látek klesly a hasiči mohli přestat čerpat vodu pro vodárnu z řeky Radbuzy.

Bezpečnostní opatření kvůli zajištění nezávadné pitné vody pro Plzeňany měl na svědomí únik asi tří set litrů impregnační látky do přítoku řeky Úhlavy z dřevozpracujícího závodu na Klatovsku. Pracovník zřejmě nechal puštěný ventil s chemikálií. Firma teď mění technologii a něco podobného by se prý už stát nemělo.

Hasiči v Plzni museli od pondělka čerpat vodu do úpravny z náhradního zdroje - z Radbuzy. Úhlava byla kontaminovaná. "Parametry nebezpečné látky klesly na minimum. A úpravna vody může začít jet bez problémů," hlásila o den později mluvčí plzeňských vodáren Dana Veselá.

"Nadále ale nedoporučujeme konzumovat ryby ulovené v Úhlavě a Berounce," varuje mluvčí kraje Alena Marešová.

Chemikálie se dostala do Drnového potoka v Lubech u Klatov minulý týden. V dalších dnech tekla dál Úhlavou do Plzně. Proud teď žene jedovatou látku Berounkou Plzeňským krajem. A je otázkou času, kdy se dostane do Středočeského kraje. Odhady mluví o dvou dnech.

Středočeský kraj chce také vydat varování před konzumací ryb. Po jejich úhynu na Klatovsku podle odborníků zatím k dalšímu masivnějšímu vymírání nedošlo. Kontaminovanou vodu v Berounce vodohospodáři dál ředí zvýšením odtoků z přehrad.

Na video se můžete podívat .... ZDE

 

Zdroj: TN.cz